Veckobrev v. 42

Hej!

Nu har vi gått 47 dagar i skolan. Denna veckan har Elvis och Anja varit klassvärdar.

Vi har alla i klassen varit på hörselkontroll hos skolsyster Anki.
Jelena och Isabel har varit och hälsat på i klassen. Vi har arbetat med bokstaven Ii i ”Den magiska kulan”. Vi har sett en film från bokstavslandet där bokstaven F och I var med. Vi har ritat och skrivit fakta om igelkotten.

Vi har möblerat om och fått nya platser i klassrummet. Vi har också fått pennlådor som vi kan ha färgpennor och blyertspennan i. Det är bra att ha färgpennorna nära när vi arbetar.

Vi har haft musik och bild. Några har gjort ett magiskt spindelnät.

Vi har arbetat med talet 6 och 10. Vi har byggt med talblock och tränat på tiokamraterna.

Ibland använder vi en talvåg för att visa vilka tal som blir 10 tillsammans. Vi använder också miniräknaren för att räkna ut tal som blir 10. Vi använder ibland addition (plus) 6+4=10 och ibland använder vi subtraktion (minus) 80-70=10.

Vi har tittat på en film från Mattelandet när de pratar om tio-kamraterna.

Vi har haft rastkompisar och pratat om att vi ska behandla andra som vi vill att andra ska behandla oss. Prata gärna med era barn om detta hemma. Vi såg på en film om Ville som blev gladare om andra behandlade honom med snälla röster och ord. Vi har gjort en rolig lek som heter Rörelse-memory.

img_0373

Hälsningar Irene

 


Prenumerera på nya blogginlägg

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *